Propouštění v TPCA nesouvisí s krizí v PSA

V červnu představila TPCA program dobrovolných odchodů. Nejdříve se počítalo s 250 lidmi. Společnost reaguje na poklesy prodejů na evropských trzích. Všichni zájemci dostanou odstupné ve výši čtyř až devíti měsíčních platů.

Cílem bylo nabídnout odstupné 250 kmenovým zaměstnancům. Firma se rozhodla, i přesto, že počítala s nadstavem, vyhovět všem zájemcům o ukončení pracovního poměru.Zaměstnanci mohli o dobrovolný odchod, tedy i o odstupné, zažádat do začátku července. Nadstandardní odstupné bude záviset na délce zaměstnání v podniku, nejčastěji by mělo jít o osm měsíčních výdělků. Loňská průměrná mzda v TPCA byla 28.200 korun.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Ukončování pracovního poměru bude probíhat v druhé polovině roku. První vlna odejde na přelomu července a srpna, další část opustí svou práci v říjnu. Zbytek má odejít v listopadu a prosinci, konkrétní termíny ještě známy nejsou. Na konci roku by firma měla mít přibližně 2450 zaměstnanců. Avizovaný plán propuštění 8000 lidí francouzským koncernem PSA Peugeot Citroën se prý české továrny nijak nedotkne. Společnost je společným projektem s Toyotou, oznámení dobrovolných odchodů vydali ještě před tím, než přišlo to od PSA.

Toto je reakce na situaci v automobilovém průmyslu - nadbytek výrobních kapacit a s tím snižování trhu. Prodeje v Evropě padají a výroba na to musí reagovat. TPCA, podnik firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën, zahájil výrobu v roce 2005 v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Výrobní kapacita závodu je 340.000 aut. Loni firma vyrobila 270.705 aut, což je meziroční pokles o 8,5 procenta. Letos by měla vyprodukovat přibližně 210.000 vozů. K oživení poptávky po malých vozech ani příští rok nedojde.