Pomůže General Motors a PSA Peugeot-Citroën společný podnik?

Na jaře letošního roku se koncern General Motors a francouzský PSA Peugeot-Citroën rozhodli pro spolupráci. Prozatím promýšlí, jakým způsobem by ji mohli rozšířit. Zvládnou společně překonat krizi na evropských trzích?

Oba koncerny zvažovaly několik možností svého vývoje do budoucna, jak tvrdí zdroje, které se jednání zúčastnily. Jednalo se o možném prodeji Opelu koncernu PSA, koupení automobilky Peugeot koncernem GM a také o spojení značek do nového subjektu. Právě společný podnik je zřejmě nejpravděpodobnějším scénářem. GM by vlastnilo 30 % akcií v této společnosti, do které by investovalo až 10 miliard dolarů (cca 190 miliard korun). Ani jeden z koncernů tyto zprávy nechce komentovat. GM pouze uvedlo, že se zaměřuje na získávání výhod vyplývající z aliance s PSA. Francouzský byznys deník La Tribune ale upozorňuje, že by se společným podnikem nemusela souhlasit francouzská vláda.

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Analytik Matthew Stover ze společnosti Guggenheim Securities si nemyslí, že by spojení dvou problémových automobilek dohromady vyřešilo jejich problémy. Stover tím odkazuje na fakt, že General Motors je na starém kontinentu ztrátový už 12 let. PSA zase v první polovině letošního roku vykázalo provozní ztrátu ve výši 700 milionů eur (asi 17,5 miliardy korun).

Dohodu o vytvoření globální strategické aliance představily PSA a GM začátkem roku. Aliance podle jejich představ má do pěti let přinést roční úsporu kolem dvou miliard dolarů (přes 38 miliard Kč).