Citroën DS3 Electrum

Automobilka Citroën nedávno představila novinku model DS3 Electrum. Jak již název napovídá, jedná se o elektromobil. Největší změny jsme zaznamenali pod kapotou.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Malá stylovka má sice protentokrát střechu pevnou, ale důležité změny se skrývají pod kapotou. Místo pohonných jednotek s vnitřním spalováním zde totiž najdeme elektromotor. A kdyby jeden, hned dva! Každý z nich nabízí dostatečných 65 kW (88 k). Napájejí je moderní lithium-iontové akumulátory s kapacitou 17,5 kWh, které pocházejí od japonského Panasonicu. Příslušný konektor nahradil hrdlo palivové nádrže, jenž je v tomto případě jaksi úplně zbytečné.

Články se umí nabít na 80 % během pouhých tří hodin. DS3 „na baterky“ dostala vcelku logický název Electrum. Pokud není nablízku dobíjecí stanice, elektromotor auto zastaví po ujetí až 120 km, což by většině lidí na denní cesty do práce, na nákup a zpátky určitě stačilo. Dle slov samotného výrobce byla celá poháněcí soustava navržena tak, aby nijak neomezila prostor pro posádku ani její zavazadla.

Bez výraznějších úprav může být použita i v jiných vozidlech značky, která „elektrifikací“ dosud neprošla. Černomodrá výstavní DS3 Electrum ovšem v tuto chvíli zůstává pouhým konceptem. Uvidíme, jak dlouho ještě.