Automobilka Peugeot Citroën zaznamenává velké ztráty za minulý rok

Loňský rok se ukázal pro společnost PSA Peugeot Citroën velmi ztrátovým. Prodej vozů v Evropě dost klesl. Za rok 2012 činí ztráty pět miliard eur, tedy cca 126,6 miliard korun. Automobilka má v plánu další propouštění.

Francouzský výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën loni utrpěl ztrátu pět miliard eur (asi 126,6 miliardy Kč). Většinou je to kvůli odpisu majetku v důsledku propadu odbytu na evropském trhu. O rok dříve skupina hospodařila se ziskem 588 milionů eur (asi 14,9 miliardy Kč).

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Firma odepsala majetek za 4,74 miliardy eur, management ale slíbil, že v letošním roce sníží spotřebu volné hotovosti na polovinu. A to i v případě, že situace na evropském trhu se ještě zhorší a firma zaznamená další pokles prodeje.

PSA Peugeot Citroën se poprvé po třech letech dostala do provozní ztráty 576 milionů eur. Ztráta v divizi výroby automobilů, což je patrně nejslabší článek celé skupiny, vystoupila na 1,5 miliardy eur. O rok dříve činila jen 92 milionů eur. Tržby za skupinu dosáhly 58,4 miliardy eur (asi 1,5 bilionu Kč), což je proti roku 2011 propad o 5,2 procenta.

Automobilka plánuje v příštích dvou letech ve Francii propustit 17 procent zaměstnanců. Evropský automobilový trh je nyní na téměř dvacetiletých minimech a letos klesá již šestý rok v řadě.

Francouzská vláda zváží možnost převzetí podílu v domácí automobilce PSA Peugeot Citroën, která se potýká s rozsáhlými ztrátami kvůli slabé poptávce v Evropě.

Automobilka minulý týden oznámila, že kvůli pokračujícímu propadu evropského automobilového trhu odepsala 28 procent účetní hodnoty svých továren a dalšího majetku. Čistou ztrátu za loňský rok to zvýší o 4,13 miliardy eur (přes 100 miliard Kč).

PSA Peugeot Citroën je po německém Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě. Firma působí také v České republice, kde má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota.